Smartfon od A do Z

Smartfon od A do Z

Na co zwracać uwagę przy wyborze smartfona?

Wśród wielu komórek dostępnych na rynku warto wybrać taką, która nam pasuje. Jakie parametry techniczne są ważne,
gdy kupujemy nowego smartfona ? Podpowiadamy na co zwracać uwagę.

Czas pracy

 • Według informacji producentów nowe smartfony maksymalnie wytrzymują do kilku dni na jednorazowo naładowanej baterii.
 • Ale jest to maksymalny czas pracy – uwzględniający tylko prowadzenie rozmów przez telefon. Jeśli zamierzasz intensywnie korzystać z różnych funkcji smartfona np. oglądać wideo, grać, korzystać z internetu lub nawigacji – to czas jego pracy może się skrócić.
   

Podpowiedź! Co robić, aby bateria starczyła na dłużej?

 • Oszczędzaj wyświetlacz, ustawiając wygaszacz ekranu na najkrótszy możliwy czas (np. 15 sek.).
 • Nie używaj maksymalnej jasności wyświetlacza – lepiej wybierz opcję automatycznego dostosowywania jasności ekranu.
 • Jeżeli nie potrzebujesz w danej chwili korzystać z GPS lub połączeń WiFi, Bluetooth – wyłącz je.
 • Jeśli możesz sobie pozwolić, ustaw sprawdzanie poczty co godzinę lub nawet rzadziej.
 • Korzystaj i miej ustawione na pulpicie tylko te widżety, które naprawdę są Ci potrzebne.
 • Wykorzystuj każdą możliwą okazję do podładowania baterii.
   

Wygląd i wymiary

Współczesny smartfon jest zwykle szerszy i nieco cięższy od klasycznego telefonu, co wynika
z faktu, że ma zamontowany duży, dotykowy wyświetlacz i wydajną baterię.

Podpowiedź! Oprócz telefonów wyposażonych tylko w dotykowy ekran dostępne są także modele z wysuwaną klawiaturą – przydatne, jeśli chcesz np. wysyłać dużo maili. Telefony te są zazwyczaj grubsze i cięższe od zwykłego smartfonu lub mają podobne wymiary i wagę, ale za to mniejszy ekran.

Procesor i pamięć

 • Podobnie jak procesor w komputerze procesor w smartfonie odpowiedzialny jest za to, jak szybko działa sam smartfon oraz uruchomione na nim aplikacje.
 • Szybki procesor na pewno przydaje się przy wymagających programach takich jak nagrywanie wideo w rozdzielczości HD, obróbka zdjęć lub gry 3D.

Kamera

 • Jeśli lubisz robić zdjęcia i kręcić filmy, to dobry aparat w smartfonie na pewno Ci się przyda.
 • Smartfony mają zwykle aparaty od 3 do 12 Mpix (megapikseli), ale w ofercie Plusa znajdziesz także smartfony z aparatami o rozdzielczości nawet 41 Mpx!
 • Jeśli planujesz również robić zdjęcia przy słabszym oświetleniu, to warto wybrać telefon z lampą błyskową – najlepiej z tzw. fleszem LED dającym bardzo dobre doświetlenie zdjęcia, a jednocześnie w niewielkim stopniu zużywającym baterię.
 • Współczesne telefony mogą też nagrywać wideo – nawet w rozdzielczości Full HD

Podpowiedź! Jeśli chcesz mieć zdjęcia dobrej jakości, które będziesz chciał oglądać na ekranie np. komputera, albo planujesz zrobić z nich tradycyjne odbitki w formacie 10 cm x 15 cm – w zupełności wystarczy Ci smartfon z aparatem o rozdzielczości od 5-8 Mpx.
 

Ekran

 • Jeden z najważniejszych elementów smartfona. Wyświetlacz powinien być jasny i kontrastowy. Musi także precyzyjnie reagować na dotyk palców.
 • Obecnie smartfony wyposażone są w tzw. ekrany pojemnościowe, które szybko i precyzyjnie reagują na dotyk i pozwalają sterować telefonem za pomocą kilku palców jednocześnie (tzw. funkcja multitouch).
 • Ekrany pojemnościowe wykorzystują fakt, że ludzkie ciało przewodzi prąd. Dlatego nowoczesnych smartfonów nie możesz obsługiwać ołówkiem lub dłonią w zwykłej rękawiczce.
 • Średnio wielkość wyświetlacza waha się od 3,5" do 4,8" i jest to wielkość, która pozwala na wygodne trzymanie smartfona w ręce.

Podpowiedź! Jeśli zamierzasz na smartfonie często oglądać zdjęcia, filmy lub obawiasz się, że trudno będzie Ci pisać palcami na ekranie – wybierz smartfon z większym ekranem.
 

 

Poznaj najpopularniejsze smartfony w ofercie Plusa.

 

HIT! Sony Xperia™ S

Twórz zdjęcia i filmy Twoim nowym smartfonem w rozdzielczości HD. Wbudowany aparat 12,1 Mpix z lampą LED i precyzyjny autofocus sprawi, że każde wykonane zdjęcie będzie ostre a kolory realistyczne. Niesamowicie wyraźny i duży ekran dotykowy Reality Display z Mobile BRAVIA® Engine o przekątnej 4,3'' pozwoli Ci na oglądanie filmów i obrazów z najwyższą jakością HD.

Sony Xperia™ S to także smartfon z certyfikatem PlayStation® - dzięki czemu możesz zamienić smartfona w przenośną konsolę do gry. Wszystko to napędzane jest mega szybkim dwurdzeniowym procesorem 1.5 GHz Qualcomm.

 

Kliknij i sprawdź teraz gorące okazje z telefonem Sony Xperia™ S w sklepie internetowym:

 

 

 
 

Nokia Lumia 800 - HIT!

Nokia Lumia 800 to niezastąpiony telefon do zabawy i pracy. Dzięki kafelkowemu menu i dostępowi do szybkiego internetu za jednym kliknięciem możesz być na bieżąco z wszystkimi Twoimi znajomymi na portalach społecznościowych czy też np. sprawdzisz maila. Szklany ekran dotykowy AMOLED ClearBlack 3,7", płynnie wbudowany w gładką, jednolitą obudowę, to wygoda obsługi dotykiem i wysoka czytelność obrazu. Wbudowany aparat 8 Mpix z autofokusem i optyką firmy Carl Zeiss, nagrywanie wideo w jakości HD - to cechy, które dodatkowo doceniają osoby wybierające ten telefon.